2013. április 29., hétfő

FÉMKERETES TÁSKA ELKÉSZÍTÉSÉNEK MENETE

A szokásos minden hónapban megrendezendő közös varrásunkon egy fém táska kerettel készült, vidám nyári táskát készítettünk.















Az elkészítés menete a következő:

Kiszabjuk a részeket. Két-két darabot a táska felső és alsó részéből, valamint a bélésből. Egy-egy darabot szabunk a zsebből és a pántból. Ezenkívül egy darab fém táskaeret és két darab karabiner kell az elkészítéshez.
A külső anyagokat vasalhatós béléssel kell merevíteni, de érdemes vastagabb anyagokat használni, a tartás miatt. Amennyiben mégis vékony vászon anyagot használunk, úgy tegyünk még egy vatelint is a bélés és a színe anyag közé. A díszítéshez használhatunk ízlés szerint csipkét, zsinórt vagy bármilyen felvarrható díszt.
Első lépésben a táska külső részének a felső és alsó anyagait egymáshoz varrjuk, levasaljuk és letűzzük. Az mindegy, hogy a felső vagy az alsó anyagon, de mindig ott tűzzük, amerre a varrásráhagyást vasaltuk.
Ha csipkével, zsinórral szeretnénk díszíteni, akkor ezt is most tegyük meg. Ezen kívül felvarrjuk a bélésre a zsebet is.

A táska aljának szűkítése következik. Így készül el a táska bősége. Az anyagot színével az asztalra fordítjuk, és a berajzolt szűkítőket egymáshoz illesztjük, majd felfele hajtva megtűzzük gombostűvel. Ha így jártunk el a hajtás a színén lefele fog állni. Varrógéppel össze tűzzük. Ugyan így járunk el a bélésnél is. A két színe anyagot és a két bélést is a jelölésig egymáshoz varrjuk, az oldala és az alja mentén.

A bélést a színére fordítva bele helyezzük a külső táska anyagba, összegombostűzzük és egymáshoz varrjuk egy kis kifordító nyílást hagyva.

 A táska oldalánál a kifordítás előtt vágjuk be az anyagot, hogy kifordítás után szebben egymáshoz feküdjön az anyag és a bélés. / A kifordító nyílás soha ne essen a táska két oldalának találkozásához, kicsit feljebb kell kezdődnie! /

Kifordítás után illesszük egymáshoz a külső és a bélés anyagot, és kézzel varrjuk be a nyílást. Vasaljuk meg, és tűzzük végig varrógéppel a széle mentén, úgy hogy a varrást a később rákerülő táskakeret eltakarja.

Elkészítjük a pántot, úgy hogy az anyagot mindkét oldalon a közepéig behajtjuk, majd mindkét oldalon levarrjuk. Én most csak simán letűztem, de díszítő öltéssel is megtűzhetjük, vagy esetleg varrhatunk rá vékony csipkét is.

Az elkészült pántot beledugjuk a karabinerbe és visszahajtva erősen levarrjuk. A másik oldali karabinert is rávarrjuk. Az én táskáimnak 110 cm hosszú pántjuk van, igény szerint ettől el lehet térni.

Most már csak a táskakeret kézzel való felvarrása van hátra. Mindig mielőtt nekilátunk öltsük össze a táska anyagának és a keretnek a közepét, így biztosan nem fog elcsúszni a keret. Használjunk vastag hímző fonalat, vagy horgoló cérnát. Jó hosszú szálat fűzzünk be, mert középen nehéz szépen elvarrni a szálat.
Vastag tűt használjunk, és szükség szerint kis fogót is alkalmazhatunk a tű áthúzásánál. Előre haladva, úgy varrunk mint a kézi varrásnál kettőt előre, egyet hátra, így tartós lesz a varrásunk. A széleket erősítsük meg dupla öltésekkel.

Elkészült a fémkeretes táskánk. Újonnan elkészült táskánkba pontosan bele illik a múlt hónapban elkészített kivehető táskabelső.

Jó varrogatást Hölgyek!
Brigó

2013. április 24., szerda

SZÜLINAPI PÁRNÁK

Végre itt a jó idő, és eljött a kerti partik ideje is. Három párna készült három szülinapos kislánynak. Katának egy kicsi, ölelgetni való igazi csajos párna, Rékának egy igazán nagyon-nagyon lila, Jázminnak pedig nagyon rózsaszín, nagyon virágos és sok lepkés párna készült. Remélem mindegyik párna új tulajdonosa kedvence lesz.
Boldog Szülinapot Lányok!
Brigó

2013. április 23., kedd

ELKÉSZÜLTEK A TAKARÓK

Elkészültek a dupla ágytakarók, amin a múlt héten dolgoztam. A világos 200x200 cm-es, a barnás 200x220 cm méretű lett. Ezek a takarók olyan nagyok lettek, hogy lefotózni sem volt egyszerű őket!

Mindkét takaró három rétegű, tűző állványon lettek tűzve, és kézzel lettek szegve. A barnás takaró gépi hímzéssel is lett díszítve.













Nagyon szép cérnatartót készített Édesapám nekem. A kérésem az volt, hogy a cérna spulnik oldalról látszódjanak, mert a régebbi "felszúrós" cérnatartómon amint kezdenek lefogyni egyre kevésbé lehetett látni a színeket. A cérnák azért maradnak a helyükön, mert az a polcok enyhén befele vannak döntve. Most már tökéletesen látni a színeket, köszönet ezért Apusnak! :))
Brigó




2013. április 16., kedd

ÁLLVÁNYON ÉS FÖLDÖN

Nemrégen egy újabb Star Gazing takarót tűztem az állványon. Ez már a második takaró, és több párnát is készítettem már ezzel a mintával.
Star Gazing tavaszi színekben
Miután a takaró lekerült az állványról egy újabb került a helyére egy csillagos mintával.
Kint a teraszon, még a széle nélkül
A végén szegényke a földön végezte. Hogy miért?
Tűzés közben
Hát azért, mert gondoltam kipróbálom  a hímző egység tűző programját. Első körben a tűző állványon kapott egy általános kicsit ritkásabb kukacolt tűzést, úgy hogy  a sima négyzeteket kihagytam a tűzésből. Mikor már elkezdtem a munkát kezdtem el azon gondolkodni, hogy vajon hogyan fogom én ezt a 200x220 cm-es takarót beszuszakolni a hímzőgép alá?
A megoldás a következő lett: az egész gépet hímzőegységestül, laptopostul és takaróstul leraktam a földre. /Nincs akkora asztalom, hogy ez a nem kis méretű szett elférne rajta./ A másik probléma sem volt kisebb, még pedig az, hogy hogyan rakjam be pontosan a hímző keretbe az anyagot, miközben körülötte van egy nem kis méretű takaró. Itt végül kiderült, hogy csak gyakorlat kérdése. Mivel 16 mintát kellett kihímezni a  végére már elég nagy gyakorlatom lett benne.Az utolsó megoldandó feladat pedig, hogy a középső négy mintát úgy sikerüljön kihímezni, hogy majdnem a takaró felét  plusz a hímző keretet is be kell rakni a gép karja alá. Nos... Ehhez nem volt elég két kéz. Segítség kellett hozzá. A kisebbik fiam segítségével az anyagot végig tartva nem egyszerűen, de sikerült végül befejezni.
Az eredmény szép lett, de egyenlőre nem tervezek újabb ilyen tortúrát a hímző egységgel. A szélének a szegése még hátra van ha elkészül az is, bemutatom az elkészült takarót egészben is.
Hímzés a szőnyegen

Brigó



2013. április 15., hétfő

LEGÚJABB SZERZEMÉNY

Legújabb szerzeményem története az, hogy már rég óta szettem volna egy magyar gyártmányú antik varrógépet. Nemrégen a sokat böngészett hirdetési oldalak egyikén az antik varrógépek között találtam egy aránylag jó állapotú Pápai Manó gépet.

Sajnos a korát pontosan nem tudom, de körülbelül fél óra tisztogatás, olajozás és tűcsere után úgy varr mint egy új gép. Maga a szerkezet tökéletesen működik. A gépről a festés kicsit meg van kopva, de nagyobb sérülés nem érte. Az öntött vas láb jó állapotú, de a festését fel kell újítani, természetesen az aranyozás megtartása mellett. A gyári olajozója is megvan, de ennek festése is megkopott.
 Az asztallal már kicsit több a gond. Az eredetileg nagy műgonddal megalkotott aprólékos intarzia több helyen sérült és hiányos. Sajnos a fa részeket a szú is kikezdte.
Az asztallap érdekessége,hogy fa intarziából még egy centiméter is van rajta kialakítva.

A gép fedele jó állapotú, szerencsére a Pápai Manó felirat és a virágok még szépen látszanak rajta.

Pápai Manó Budapesti Varrógépgyáros volt. Közvetlenül az első világháború előtt építtetett egy csodás házat a XIV. kerületben, a Thököly u. 61. szám alatt, melyet a mai napig Pápai-háznak hívnak.
A ház történetét egy érdekes legenda is még különösebbé teszi. A homlokzaton lévő várakozó nő alakról azt tartják, hogy a fronton harcoló férjét várta haza a teraszon állva. Mikor a férfi halálhírét hozták, ő továbbra is várta az erkélyen. Egy nap meglátta a frontról mégis haza térő férjét és a nagy örömtől megállt a szíve.
A legenda szerint ennek a hölgynek az emlékére készítette a szobrot 1912-ben Ligeti Miklós címe a "Várakozó nő".

Brigó